Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?

2022-04-29
Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?

Co zrobić, aby Twoja ulubiona kawa jak najdłużej zachowała swoje właściwości? Jest kilka sposobów, dzięki którym zapobiegniesz utracie smaku i aromatu! Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Wrogowie kawy

Na początek warto dowiedzieć się, jakie czynniki powodują, że kawa traci swoje walory. Wśród tych najbardziej niebezpiecznych są: tlen, wilgotność, światło oraz temperatura.

Na pierwszym etapie to producent kawy powinien zadbać o właściwe zabezpieczenie ziaren przed działaniem czynników zewnętrznych. W palarniach kawy, ziarna zaraz po wypaleniu i ewentualnym zmieleniu (w przypadku kawy mielonej) są umieszczane w specjalnych opakowaniach. Ich zadaniem jest zachować wszystkie właściwości smakowe i aromatyczne aż do momentu otwarcia go przez konsumenta.

Musisz wiedzieć, że Twoja kawa będzie najlepsza właśnie w momencie, kiedy otwierasz opakowanie. Z każdym kolejnym dniem nawet najlepszej jakości ziarna tracą swój smak i aromat. Jednak stosując kilka prostych zasad, możesz skutecznie opóźnić ten proces. 


Nie rób tego swojej kawie!
 

Na pewno znasz wiele różnych, czasem dość oryginalnych metod przechowywania kawy. Jedną z popularnych, choć zdecydowanie nieprawdziwych jest przechowywanie kawy w lodówce. Na logikę, jeśli kawie nie służy wysoka temperatura, lodówka to miejsce, gdzie na pewno jej to nie grozi, ALE… Zbyt niska temperatura przynosi taki sam skutek. Gdy przechowujesz ją w lodówce, po pierwsze narażasz ziarna na działanie wilgoci. Po drugie w momencie, kiedy wyjmujesz kawę z lodówki, ziarna są poddane wyższej temperaturze, te zmiany mogą doprowadzić do powstawania pleśni. Po trzecie, kawa chłonie zapachy z otoczenia. Sprawdź, co masz w lodówce i przemyśl, czy rzeczywiście kawa o „aromacie” wczorajszego obiadu przypadnie Ci do gustu ;)

 

Zasady przechowywania kawy w domu

Znasz już wrogów, wiesz, że połączenie kawa-lodówka nie jest najlepsze, teraz czas praktyczne wskazówki o przechowywaniu kawy.

1. Pojemnik na kawę. W zależności od rodzaju kawy, którą kupujesz możesz korzystać z oryginalnego opakowania lub przesypać zawartość do innego pojemnika. Niektóre opakowania są wyposażone w wentyl. Powoduje on, że gaz z opakowania wydostaje się na zewnątrz, a nie pozwala dostać się do środka tlenowi. W innym wypadku możesz szczelnie zamknąć opakowanie, korzystając ze specjalnego klipsa. Dobrym pomysłem jest też przechowywanie kawy w hermetycznym, nieprzeźroczystym opakowaniu np. specjalnej puszce. Unikaj szklanych słojów, które, choć wyglądają estetycznie, narażają ziarna na negatywne działanie czynników zewnętrznych.

Kawy ziarniste w szczelnie zamykanych puszkach

> Kawa ziarnista Hardy Zanzibar BIO < > Kawa ziarnista Hardy Universo <  Kawa ziarnista Hardy Milano <

Kawy ziarniste w szczelnie zamykanych opakowaniach

> Kawa ziarnista Supracafe Ecuatorial 100% Arabica < > Kawa ziarnista Supracafe 100% Arabica Ecologico <  Kawa ziarnista Supracafe 100% Arabica Fairtrade Colombia <

 

2. Miejsce. Wcześniej podkreślaliśmy, jak ważna jest odpowiednia temperatura dla zachowania właściwości kawy. Nie może być ani za wysoka, ani za niska. Miejsce powinno być optymalnie chłodne, zacienione oraz suche. Szafka kuchenna, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze. Nie zostawiaj swojej kawy na blacie, w pobliżu kuchenki lub przy oknie.

 

Czy kawa ziarnista może się przeterminować lub zepsuć?

Na opakowaniu kawy nie ma informacji o konkretnej dacie do której należy ją spożyć. Producenci mogą wskazać termin rekomendowany do spożycia. Jednak ostatecznie wiele zależy od sposobu przechowywania kawy.

 

W jakim czasie najlepiej spożyć kawę?

Kawę mieloną warto skonsumować jak najszybciej. Maksymalnie do 3 tygodni od momentu otwarcia opakowania. Kawa ziarnista, jak napisaliśmy wyżej daje Ci większy komfort. Jeśli kupujesz kawę ziarnistą i przechowujesz ją w odpowiednich warunkach, ten czas może być znacznie dłuższy.

 

 Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 194 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-29
Bardzo sprawnie - jestem bardzo zadowolony
2024-02-19
Profesionalna I bardzo Mila .
pixelpixel