Kultura picia kawy – czyli jak się pije kawę w Europie

2022-08-17
Kultura picia kawy – czyli jak się pije kawę w Europie

Co kraj to obyczaj. Podróżując po różnych zakątkach świata nie da się nie zauważyć, że kawa stanowi ważny element kultury i codziennych rytuałów. Jednak w zależności od miejsca, jej przygotowanie i serwowanie będzie wyglądało inaczej. W tym wakacyjnym wpisie przyjrzymy się dokładniej kulturze picia kawy w krajach europejskich.

Włochy

Espresso! Włochy to niemal synonim intensywnego, aromatycznego espresso z aksamitną cremą. I nie bez powodu. To właśnie w ten kraj jest kolebką tradycyjnego espresso, czyli kawy o pojemności 25-30 ml przygotowywanej w ekspresie ciśnieniowym. Dzięki takiej metodzie z ziaren kawy wydobywa się intensywny smak i aromat, a sam napój ma gęstą konsystencje, pozostawiając wyrazisty posmak z każdym łykiem.

Jednak Włosi nie zaczynają dnia od pobudzającego espresso. To domena pory popołudniowej. Do godziny 11:00 rano, w ramach śniadania, wypija się raczej kawy z dodatkiem mleka w towarzystwie rogalika. Np. cappuccino. Potem nie pija się już kaw mlecznych. W niektórych miejscach kawa mleczna popołudniu będzie wręcz niedostępna.

We włoskich kawiarniach jest dostępnych więcej wariacji na bazie tradycyjnego espresso (un caffè). Risretto to dawka kawy odpowiadająca jednemu espresso, lecz przygotowywana z połową ilości wody (ok. 15 ml). Un caffè lungo (przedłużone espresso) zawiera z kolei nieco więcej wody niż espresso. Un caffè doppio to po prostu podwójne espresso. A un caffè americano to espresso zalane gorącą wody – kawa najbardziej zbliżona do tej, którą pijemy w Polsce.

Spróbuj tych kaw od włoskich producentów:

 

> Kawa ziarnista BAZZARA < > Pellini TOP 100% Arabica <  Kawa ziarnista Hardy Universo <

Hiszpania

W Hiszpanii odpowiednikiem espresso (czyli włoskiej „un caffè”) jest Café solo. Jednak rodzajem kawy najbardziej kojarzonym z Hiszpanią jest Café cortado, czyli espresso podawane z gorącym mlekiem w proporcji mniej więcej pół na pół. Podobnie jak we Włoszech włoskiej kawę mleczną Hiszpanie piją przed południem, przed pracą. Inną popularną kawą mleczną w Hiszpanii jest Café con leche (kawa z mlekiem). W zależności od regionu Hiszpanii serwuje się ją jako gotową kawę, lub jako espresso + mleko (podaje się espresso i mleko w dzbanuszku, które dolewa się już przy stoliku). Hiszpanie piją kawę przez cały dzień (także tą z mlekiem), wliczając w to późne godziny wieczorne. Kawa jest sposobem na odprężenie i relaks.

Spróbuj tych kaw od hiszpańskiego producenta:

> Speciality Hacienda Supracafé < > Supracafé Fairtrade Colombia <  > Supracafé Ecuatorial 100% Arabica <

Francja

Kawa z mlekiem (Cafe crème – nazwa dla kawy zamawianej w kafejce / Café au lait – nazwa dla tej przyrządzanej w domu) i croissant – oto francuskie śniadanie! Ciekawy poranny rytuał picia porannej kawy we Francji, szczególnie w jej północnej części, polega na serwowaniu mlecznej kawy w specjalnych miseczkach („bulkach”). Francuzi maczają w niej bagietkę czy crossainta. Oczywiście poza porą śniadaniową, Francuzi także przepadają za czarną kawą. Stosuje się tu jednak nieco inne nazwy na popularne kawy, np.: „espresso” to we Francji „expresso”, a „americano” to „cafe noir”. We Francji kawy nie pije się w pośpiechu. To element spotkań towarzyskich i przyjemnego spędzania czasu.

Szwecja

Według badań przeprowadzonych w 2021 r. przez International Coffee Organization wynika, że to w krajach skandynawskich wypija się najwięcej kawy rocznie (12 kg na osobę rocznie. Porównując, w Polsce przypada 3 kg/ os. rocznie). W kontekście samej kultury picia kawy w Szwecji na myśl od razu przychodzi słynna „fika”. Sam termin odnosi się do „przerwy na kawę” i ma korzenie w historii szwedzkich rolników, którzy mieli wyznaczone pory na przerwę od obowiązków. Aktualnie „fika” to przerwy w pracy, jak i poza nią. Ważna jest rola tego rytuału, który ma służyć zacieśnianiu więzi społecznych. Tradycyjna fika łączy się ze słodką przekąską. Kawę pije się w towarzystwie „kanelbullar” (słodkich bułeczek cynamonowych) lub „kaffebrod” wypieku podobnego do naszej drożdżówki.

Chorwacja

W zależności od regionu Chorwacji poranna kawa może być wypijana szybko, w drodze do pracy (północna część Chorwacji), niespiesznie, przy kawiarnianym stoliku (południowa część Chorwacji) lub w domu (np. Dalmacja). W tym kraju bez problemu napijesz się intensywnego espresso, a także kawy z mlekiem. Nie ma tu podziału na rodzaj kawy w zależności od pory dnia. W samej Dalmacji przerwa na kawę to święty czas relaksu. Nawet w intensywne, pełne obowiązków dni czas na spokojne wypicie kawy musi się znaleźć! W tym regionie poranną, czarną kawę wypija się zazwyczaj w domu i przygotowuje się ją w dżezwie, czyli tygielku.

Irlandia

W Irlandii zdecydowanie bardziej zakorzeniona jest tradycja picia herbaty. Jednak warto wspomnieć o najpopularniejszej wersji kawy, która pochodzi właśnie z tego kraju – Irish coffee, czyli kawa po irlandzku. Mieszanka intensywnej, czarnej kawy, irlandzkiej whiskey, gęstej bitej śmietany i cukru trzcinowego jest słodka, rozgrzewająca i pobudzająca. Irish coffee została spopularyzowana w połowie lat XX i od tego czasu doskonale sobie radzi w kawiarniach w różnych zakątkach świata.

 

Jak widać, każda kultura ma swój własne podejście do picia kawy oraz zwyczaje z tym związane. Warto być otwartym i próbować lokalnych wersji kaw. Jeśli w długie zimowe miesiące zamarzy Ci się popołudnie z włoskim espresso lub mleczną Cafe cortado w stylu hiszpańskim, spróbuj mieszanek pochodzących od producentów z wybranego kraju, które znajdziesz w naszym sklepie. 

 

Polecane

KAWA ZIARNISTA PELLINI TOP 1KG

KAWA ZIARNISTA PELLINI TOP 1KG

91,50 zł1699.80 pkt.
KAWA ZIARNISTA BAZZARA DOLCEVIVACE 1KG

KAWA ZIARNISTA BAZZARA DOLCEVIVACE 1KG

89,00 zł80,10 zł1602 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 153 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-27
Swietna obsługa.Wszystko na najwyższym poziomie.
2023-02-15
Szybka realizacja. Paczka spakowana bezpiecznie.
pixel