Jak zrobić doskonałą kawę w domu?
Doskonała kawa ma idealnie zbalansowany smak, intensywny aromat, delikatne, wyczuwalne nuty charakterystyczne dla danego rodzaju ziaren. Jak przygotować doskonałą kawę w domu? Sprawdź najważniejsze zasady, dzięki którym uda Ci się to osiągnąć.
Na początek rozprawmy się z mitami. Drogi, profesjonalny ekspres do kawy, bez dobrej jakości ziaren nie przygotuje dla Ciebie doskonałej kawy. Podobnie, jeśli zainwestujesz w polecaną kawę z palarni, a nie zadbasz o odpowiednio przygotowaną wodę czy przechowujesz ziarna kawy w nieszczelnym opakowaniu.
Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowania kawy w domu. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę dziesięciu kluczowych kroków do uzyskania najlepszych efektów.
Oto 10 najważniejszych kroków do doskonałej kawy w domu:
Krok 1 - Wybierz odpowiednie ziarna kawy.
Jakość ziaren kawy ma ogromny wpływ na smak i aromat napoju. Wybierz świeże, dobrej jakości ziarna kawy, najlepiej wypalane niedawno przed parzeniem. Warto wziąć pod uwagę renomę producenta oraz sprawdzić czy na opakowaniu kawy są podane informacje o pochodzeniu ziaren. Miejsce, gdzie znajdują się plantacje, stopień wypalenia i zmielenia ziaren mają wpływ na ostateczny smak i aromat kawy.
Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie > Dobra kawa dla początkujących - praktyczny poradnik
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kawach jednorodnych polecamy ten wpis > Kawa speciality, kawa single origin, kawa bio.
Krok 2 - Przechowuj ziarna w odpowiednich warunkach.
Przechowuj ziarna kawy w szczelnym pojemniku w chłodnym i ciemnym miejscu, aby zachować ich świeżość i aromat. Unikaj przechowywania ich w miejscach narażonych na światło i wilgoć. Nie przechowuj kawy w lodówce.
O dobrych praktykach na temat przechowywania kawy w domu pisaliśmy szczegółowo tutaj > Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?
Krok 3 - Zainwestuj w dobrej jakości młynek.
Jeśli preferujesz kawę ziarnistą, warto zaopatrzyć się we własny młynek do kawy i mielić ziarna tuż przed zaparzeniem, aby zachować pełny aromat i świeżość. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów młynków do kawy.
W sklepie makamade.pl znajdziesz modele, które samodzielnie przetestowaliśmy i które uzyskały pozytywne rekomendacje od naszych klientów. Zajrzyj na stronę i sprawdź > ofertę młynków do kawy.
Krok 4 - Dostosuj stopień mielenia.
W zależności od wybranej przez Ciebie metody parzenia kawy, zadbaj o dopasowanie do niej stopnia zmielenia ziaren. Np.: do espresso wykorzystuje się drobno zmielone ziarna, co wydobywa z nich pełny smak i pozwala uzyskać odpowiednią konsystencję naparu; w przypadku kawiarki spróbuj ziaren zmielonych grubo, tak aby ich struktura przypominała kryształki soli - wydobędziesz z nich najwięcej smaku i aromatu. Jeśli kawa w takim wydaniu będzie zbyt intensywna, spróbuj nieco mocniej zmielić ziarna, do struktury piasku.
Krok 5 - Zadbaj o odpowiedni stosunek kawy do wody.
Ustal odpowiedni stosunek kawy do wody, który odpowiada Twoim upodobaniom smakowym i metodzie parzenia. Zazwyczaj wynosi od 1:15 do 1:18 (1 część kawy na 15-18 części wody). Podstawą wielu rodzajów kawy jest espresso. Tradycyjne espresso to 1 porcja kawy, czyli 6-7 g zmielonych ziaren na 25-30 ml wody.
Przepis na idealne espresso znajdziesz we wpisie > Jak przygotować perfekcyjne espresso?
Krok 6 - Używaj przefiltrowanej wody.
Do przygotowania kawy zawsze należy używać świeżej, przefiltrowanej wody. Dzięki temu kawa będzie miała pożądany smak. Woda z kranu może być zanieczyszczona, co negatywnie wpływa na ostateczny efekt w filiżance.
Krok 7 - Dopasuj temperaturę wody.
Optymalna temperatura wody do parzenia kawy to około 90-95°C. Jeśli korzystasz z ekspresu do kawy, sprawdź czy możesz ustawić optymalną temperaturę. Jeżeli zalewasz kawę wodą z czajnika, odczekaj chwilę po zagotowaniu wody, zanim zalejesz zmielone ziarna.
Krok 8 - Zadbaj o odpowiedni czas zaparzania kawy.
W przypadku ekspresów do kawy czas zaparzania jest ustawiany automatycznie i dopasowany do wybranego rodzaju kawy. W przypadku tradycyjnego zaparzania kawy, przyjmuje się czas odpowiadający 3-5 minutom. Jednak warto szukać najlepszego rozwiązania dla siebie. Pamiętaj, że im dłuższy czas parzenia, tym kawa będzie bardziej intensywna.
Krok 9 - Eksperymentuj z metodami parzenia.
Nie bój się testować różnych metod parzenia. Najczęściej w codziennym życiu wybieramy metody, które dostarczą pobudzającej kawy w jak najkrótszym czasie. Jednak pamiętaj, że chwile z kawą mogą być wspaniałym sposobem na relaks i świeże, przyjemne wrażenia. Korzystanie z alternatywnych metod parzenia kawy takich jak French Press, AeroPress, Drip czy Chemex pozwalają poznawać ten bogaty świat z różnych perspektyw, a przy okazji poszerzają Twoją wiedzę i pozwalają oderwać się od rutyny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych alternatywnych metodach parzenia zajrzyj do poniższych wpisów:
- Dripper dla początkujących - jaką kawę wybrać?
- Jak wybrać kawiarkę do kawy?
- Kawa do ekspresu przelewowego - jaką wybrać?
Krok 10 - Delektuj się doskonałą kawą w domu.
Gdy już znajdziesz swój indywidualny przepis na pyszną kawę, zatrzymaj się na chwilę i delektuj się nią z uważnością. Poczuj subtelne nuty danej mieszanki, zwróć uwagę na strukturę kawy, body (więcej o body w kawie we wpisie > czym jest body i co ma na nie wpływ), posmak i to, jak rozwija się jej smak z każdym łykiem.